Jeho úsudok má dôsledky pre všetky podniky, ktoré manipulujú s osobnými informáciami spotrebiteľov v EÚ.
Žaloba sa týka tvrdení rakúskeho rezidenta Maxa Schremsa, že Facebook porušil zákony o ochrane osobných údajov v súvislosti s jeho súkromným účtom, ako aj so siedmimi ďalšími používateľmi, ktorí mu pridelili svoje nároky, čím vytvorili druh triedy.
Facebook robí svoje peniaze zacielením reklamy na svojich používateľov na základe ich veku, pohlavia, umiestnenia, záujmov a správania. V treťom štvrťroku 2017 dosiahol tržby vo výške viac ako 10 miliárd USD, z čoho 88% tvorili mobilní používatelia.
Spoločnosť argumentovala tým, že rakúske súdy nemali právomoc vo vzťahu k tvrdeniam spoločnosti Schrems, pretože konal ako profesionál, nie ako spotrebiteľ, ktorý používa na propagáciu svojej knihy a prednášok o ochrane údajov. Právo EÚ umožňuje spotrebiteľom, aby za určitých okolností vybrali fórum pre súdne spory, napríklad aby žalovali podniky vo svojej domovskej krajine namiesto toho, aby mala sídlo spoločnosti.
Spor o jurisdikciu išiel až k najvyššiemu súdu Rakúska, ktorý položil otázku postavenia Schremsa ako spotrebiteľa na Súdny dvor Európskej únie.
Ak by Súdny dvor EÚ nasledoval argumenty spoločnosti, musel by dospieť k záveru, že spoločnosť Schrems stratila právo na spotrebiteľské fórum a musela by žalovať v Írsku, kde dcérska spoločnosť, prostredníctvom ktorej uzatvára zmluvy s užívateľmi EÚ.
Vo štvrtok súd dospel k záveru, že Schremsovo používanie jeho účtu na Facebooku je spotrebiteľské, pretože na svoju profesionálnu činnosť používa samostatnú stránku.
Odmietla však názor, že ostatní by mohli mať prospech zo svojho štatútu spotrebiteľa, aby sa pripojil k rakúskemu súdnemu konaniu. Budú musieť podať svoje vlastné žaloby, uzavrel.
To znamená, že bude musieť čeliť Schremsovým obvineniam z porušenia pravidiel na ochranu údajov na rakúskych súdoch – ale on a 25 000 ďalších používateľov z Rakúska a iných krajín, ktorí mu pridelili svoje nároky, nebudú môcť spojiť svoje zdroje do útoku na sociálne siete monštrum.