Zdá sa, že už aj na Slovensku sa rozbieha svetovo dlhodobý trend, akým je investícia do cenného kovu, akým je v tomto prípade zlato. Aj napriek tomu ale môže byť táto tematika ešte mnohým neznáma.
V stručnosti môže mať investičné zlato papierovú alebo fyzickú podobu. Pod tou papierovou chápeme papierové vlastníctvo, deriváty a aktivitu na burze, no a pod fyzickou chápeme klasické vlastnenie zlata v podobe tehličiek čimincí.
Lenže pozor. NBS investíciu do zlatých zliatkov v podobe tehličiek nesprostredkuje. Mincovna Kremnica mince zo zlatých zliatkov nevyrába. Aj napriek tomu však slovenskí záujemcovia radi kupujú švajčiarske tehličky alebo zlaté mince takisto dovezené zo zahraničia. Takúto spoluprácu umožňuje odborná predajňa, ktorú nájdete v Bratislave na Dunajskej ulici 68. Poistená objednávka sa dá vytvoriť aj cez internet www.slovenske-mince.sk.
Je však dôležité robiť rozdiel v pojme investícia. Fyzické vlastníctvo tohto kovu alebo zliatin neslúži ako typ investície, ktorú chcete využiť na vyťaženie rýchlych ziskov. Je to skôr niečo, čo vás naopak spoľahlivo pokryje v ekonomicky a finančne neistej budúcnosti.
Je to však takisto otázka individuálneho pohľadu. Predstavte si, že máte pôdu a na nej pestujete úrodu. Môžete sa rozhodnúť zarobiť na tom. Pestovať vo veľkom a túto úrodu predávať s vidinou zisku. Ale nemusíte. Pôda môže byť vašou istotou a skutočne dlhoročným majetkom, ktorý v čase krízy nasýti konkrétne vás a vašu rodinu. A áno, do tretice sa môžete rozhodnúť túto pôdu predať. Ak vidíte, že ste ju kúpili za výhodnú cenu a niekto vám za ňu dáva viac, dokážete ju pekne speňažiť.
- Síce sme trochu odbočili od témy, ale uznajte, že s vlastníctvom zlata je to dosť podobné.
A že sa zo zlata nedá najesť? Ale dá, len si to žiada rozbor.
Zlato je veľmi likvidnéa s najväčšou pravdepodobnosťou ho v prípade potreby dokáže predať vždy a všade, mimochodom nielen v našej krajine. Premeníte ho tak na peniaze, ktoré následne môžete míňať v obchodoch, resp. na trhu.