Máme radi kečup


Tiež ste si zamilovali kečup? Je to natoľko univerzálny výrobok, že ho možno využiť na mäsité aj vegánske strave ako vynikajúce dochucovadlo pre rôzne salámy, párky, klobásy, a samozrejme aj pre nátierky zo strukovín. Kečup môžete natrieť na chlieb, môžete ho pridávať k cestovinám s olivovým olejom a syrom, a kto stále holduje opekaniu špekáčikov, poslúži aj tam, spoločne s horčicou.

paradajky a kečup

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa vlastne kečup vyrába, a kto ho distribuuje na trh? Áno, samozrejme, že si ľahko zistíte výrobcu a jeho adresu, a môžete sa o výrobný program zaujímať priamo na mieste, ale my máme tentoraz na mysli skladovací a prepravný logistický proces. Do čoho sa vlastne kečupy ukladajú, v čom sa uchovávajú, a v akých nádobách sa prepravujú samotné pasírované paradajky na výrobu kečupu?

sendvičový chlieb s kečupom

Možno ste doteraz nepočuli o IBC kontajneroch a ich cene Schoeller Allibert, veľkokapacitných plastových skladacích nádobách, ktoré sú určené na manipuláciu s ovocnými a zeleninovými šťavami, alebo kašovitou hmotou. Každý z kontajnerov pojme až tisíc litrov náplne, ale nosnosť každého boxu je až päťnásobne vyššia, pretože sa počíta s tým, že sa budú kontajnery skladať na seba až do výšky piatich poschodí. Päťposchodový komín je potom dostatočne pripravený na premiestnenie na plastovej palete na ďalšie spracovanie, alebo skladovanie v mraziacom či chladiacom boxe.

IBC kontajner sa vyrába z materiálu zdravotne nezávadného, aj keď sám o sebe s ovocím či zeleninou nikdy nepríde do priameho kontaktu. O to sa totiž postará špeciálna plastová vnútorná fólia z polyetylénu, ktorá slúži ako jednorazová vložka, určená iba pre jednu várku náplne. Akonáhle sa náplň vyprázdni, je ihneď fólia ekologicky zlikvidovaná a vzápätí nahradená fóliou novou. Tým sa výrobca postará o bezchybnú kvalitu všetkých spracovaných komodít, v tomto prípade teda rajských jabĺčok.