Vajíčka patria do nášho jedálnička v akejkoľvek forme, sú súčasťou sendvičov či šalátov, častokrát uvarené natvrdo. Ich obsah bielkovín je z hľadiska výživy pre človeka veľmi významný. Správne ich uvariť je dosť náročné a treba poznať zopár trikov, aby sa to podarilo.
Výživné hodnoty
Jedno celé vajce obsahuje asi 70 kalórií, 5g tuku a 6g bielkovín, čo predstavuje asi 10 percent priemerného denného príjmu bielkovín na človeka na deň. V prípade, že z vajíčka odstránite žĺtok, stratí za s neho všetok tuk a kalorická hodnota klesne na polovičnú hodnotu. Rozdiel je aj medzi smažením a varením na tvrdo, pri varení si totiž vajce zachová všetky výživné látky bez toho, aby sa obohatilo o akékoľvek množstvo tuku alebo kalórií ako v procese smaženia.
Ako ich variť
Spôsob varenia je dôležitý, a tak si pripomenieme niekoľko základných, starých, ale odskúšaných trikov, aby boli dostatočne uvarené a aby nepraskli. Vkladajte ich len do studenej vody, lebo tepelný šok spôsobí, že prasknú. Vodou naplňte hrniec primeranej veľkosti, aby každé jedno malo dostatok priestoru na pohyb každým smerom. Potom vložte vajcia a vodu priveďte čo najrýchlejšie do varu. V bode, keď voda začne vrieť, hrniec stiahnite z plameňa a uzatvorte pokrievkou, aby sa mohli ďalej variť. V horúcom kúpeli by mali oddychovať nasledujúcich 12 až 15 minút podľa ich veľkosti.
Studená sprcha
Po uvarení je nutné ich rýchlo schladiť vybratím z horúcej vody a ponorením do studenej. Funguje tiež, ak ich položíte pod tečúci studený prúd , aby sa dostatočne schladili, ale z hľadiska spotreby vody to nie je veľmi ekonomické. Šupka sa ochladí skôr, ale vo vnútri môžu byť ešte horúce, tak ich nechajte ešte pár minút chladnúť.
Všeobecne sú vajcia náchylné na nakazenie sa baktériami, a preto je veľmi dôležitý spôsob ich uchovávania, a to aj po uvarení. Ochladené ich okamžite skonzumujte, aj šúpať ich treba tesne pred jedlom.